Konkurs układania sudoku w ZS CKU

Sudoku (jap. 数独 sūdoku?, od jiwa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą być pojedyncze) – łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Zasady przypominają trochę kwadrat łaciński, wymyślony i badany przez średniowiecznych matematyków z terenów Arabii (XIII wiek). 

Sudoku zostało wynalezione przez Amerykanina Howarda Garnsa w 1979 r. i opublikowane pod nazwą „Number Place”. Łamigłówka przeszła wiele przemian. Współczesne  sudoku pojawiło się po raz pierwszy w Japonii w 1986 r. 9  stycznia 2018r. w naszej szkole odbył się konkurs układania sudoku,w którym wzięło udział 18 uczniów .

 Najlepsza okazała się Paulina Bugajska z klasy 1BS, której  rozwiązanie łamigłówki zajęło zaledwie 28 minut.

Kolejne miejsca szkolnym konkursie zajęli:

Natalia Zimna-IVL

Anna Patrzykąt - IIIE

Maciej Gałecki - 3P

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na rozgrywkach pozaszkolnych już 1 lutego.

ES