17 marca | Dzień Świętego Patryka

Czytasz
1 minutę
Do tej pory przeczytałeś

17 marca | Dzień Świętego Patryka

Marzec 17, 2021 - 08:05
Opublikowano w:

Dzień Świętego Patryka to święto patrona Irlandii obchodzone przez Irlandczyków w dniu jego śmierci – 14 marca.

Kim był Św. Patryk?

Różne źródła podają, że św. Patryk z pochodzenia był Brytem wywodzącym się z rodziny kapłańskiej, który został uprowadzony i wzięty w niewolę do Irlandii. Tam pracował jako pasterz i głosił wiarę. Po sześciu latach udało mu się uciec. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Z powodu widzenia podczas snu nie powrócił na łono ojczyste, lecz postanowił wrócić do Irlandii i tam szerzyć wiarę w Chrystusa. Zanim został Patrykiem, nosił celtyckie imię - Succat. Ukończył studia teologiczne. W 432 roku został biskupem. Głosił wiarę w Boga, a pogańskim Irlandczykom tłumaczył dogmat trójcy świętej przy pomocy koniczyny (ang. ‘shamrock’). Przynajmniej tak głosi legenda… Historii na temat cudów jakich dokonywał św. Patryk jest wiele. Mówi się, że przywracał wzrok ślepcom, życie umarłym oraz że wypędził z Irlandii węże (choć Irlandia nigdy nie borykała się z tymi gadami ;-)). Jedno jest pewne, nawrócił pogańską Irlandię, założył wiele kościołów i zorganizował życie religijne Irlandczyków.

Jak świętuje się Dzień Świętego Patryka?

W Irlandii, ale i wielu miejscach na świecie celebruje się dzień 17 marca organizując parady, koncerty, festyny, wydarzenia o charakterze kulturalnym. Wszyscy tego dnia ubierają się na zielono, bawią się i radują. Zielony to kolor narodowy Irlandii. Inną tradycją (tylko dla dorosłych ;-)!!!) jest picie whiskey. Obowiązkową szklankę whiskey zwie się ‘dzbanem Patryka’. Za tą tradycją stoi legenda, według niej święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.

Dzień Świętego Patryka w naszej szkole

Nasza szkoła co roku świętuje Dzień Św. Patryka, przykładamy bowiem wielką wagę do nauczania języków obcych, w tym języka angielskiego - a przecież jest to święto jednego z krajów anglojęzycznych. Jak wiadomo, nauka języków wiąże się ze znajomością dziedzictwa kulturowego związanych z nim krajów. Poprzez kultywowanie takich świąt , młodzież zapoznaje się z historią i tradycją różnych krain świata.

W tym roku uczniowie zaangażowali się w obchody Dnia Św. Patryka przesyłając swoje zdjęcia w zielonym stroju do organizatorki, nauczycielki języka angielskiego p. Anny Tarki. Młodzież, która  zaangażowała się w tegoroczne obchody, została zwolniona z odpytywania w tym dniu. Ze zdjęć przesłanych przez uczniów powstała ‘zielona galeria’.

Czy Wy też poczuliście radość tego święta i wiosnę? Pomimo braku sprzyjającej aury, serdecznie Wam tego życzymy.

 

Anna Tarka