I ty możesz być człowiekiem renesansu

Czytasz
1 minutę
Do tej pory przeczytałeś

I ty możesz być człowiekiem renesansu

Marzec 30, 2019 - 23:17
Opublikowano w:

„I ty możesz być człowiekiem renesansu”

…to właśnie hasło przyświecało tegorocznym obchodom Szkolnego Dnia Humanisty. Wydarzenie  odbyło się  w naszej szkole już po raz drugi i było właściwie zwieńczeniem humanistycznych działań w ZS CKU. W ramach tygodnia humanisty młodzież uczestniczyła w lekcjach muzealnych, była na wystawie grafiki  i malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Odbyły się –Olimpiada Językowa, konkursy- recytatorski i ortograficzny oraz turnieje -wiedzy z teorii literatury i wiedzy o antyku. W czasie dzisiejszego święta nagrodziliśmy wyróżniających się humanistów, wysłuchaliśmy monodramów i kolaży poetyckich. Młodzież zmagała się z   rebusami niemieckojęzycznymi oraz wzięła udział w  konkursie zgadywanek  pod hasłem: ”Zgadnij jaka to książka ?”. Niezwykłe  jednakże okazały się  prezentacje żywych obrazów , w czasie  których uczniowie mieli możliwość zapoznania się z dziełami sztuki malarskiej na przestrzeni epok , bowiem ich zadaniem było  przedstawienie swojej  własnej interpretacji i metaforyki malowideł . W czasie Dnia Humanisty gościliśmy również  w murach naszej szkoły współczesnego „człowieka renesansu”- malarza, fotografa i pisarza , pana Tomasza Jankowskiego. Po historycznej prelekcji artysty związanej z powstaniem styczniowym , był też czas na rozmowy z młodzieżą  o życiu, twórczości czy współczesnej polityce. Nasi uczniowie żywo uczestniczyli w dialogu z człowiekiem renesansu XXI wieku. Spędzony wspólnie czas pokazał, iż prawdziwa okazała się przewodnia teza uroczystości głosząca, że w nas wszystkich drzemie humanista, tylko trzeba pozwolić dojść mu do głosu.

Do zobaczenia za rok!

AS