Liczba "Pi"

Czytasz
1 minutę
Do tej pory przeczytałeś

Liczba "Pi"

Marzec 15, 2021 - 17:22
Opublikowano w:

Liczba π corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie.
Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14.

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego również włączają się w to święto. Klasa 1I uczestniczyła w XV Święcie liczby PI na Uniwersytecie Śląskim. Wydarzenie miało charakter zdalny. Na program wydarzenia składały  się liczne wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty i pokazy, które miały na celu przybliżenie wielu ciekawych kwestii z dziedziny matematyki, fizyki, chemii oraz inżynierii materiałowej. O tradycyjnej już godzinie 9:42 (3π) odbył się wykład inauguracyjny ,pt. „Wyrównywanie temperatur – przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja”, który wygłosił dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ – laureat konkursu „Popularyzator Nauki 2020”.

Pi jest niewątpliwie jedną z najsłynniejszych liczb świata. Wyraża stosunek długości okręgu do jego średnicy – doskonale wiedzą to uczniowie, którzy korzystają z niej w zadaniach geometrycznych.

Święto to zostało wymyślone i pierwszy raz było obchodzone w roku 1988 w San Francisco w Exploratorium, pierwszym centrum nauki na świecie.

A o to kilka ciekawostek o tej niezwykłej liczbie:

  • Informacje o liczbie Pi pojawiają się w Biblii, badali ją starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał kolejne 707 cyfr jej rozwinięcia.
  • Archimedes – słynny starożytny matematyk, podjął próby oszacowania wartości liczby π. Poprzez tworzenie kolejnych wielokątów zbudowanych na okręgu i wpisanych w okrąg.
  • Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100. 000 liczb. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin. Co dwie godziny mógł zrobić sobie przerwę na skorzystanie z toalety i spożycie kulek ryżowych.
  • Albert Einstein urodził się w dniu π – 14 marca 1879 roku.
  • Już starożytni Egipcjanie usiłowali przybliżyć liczbę pi, ale jako pierwszy oszacował ją do dwóch miejsc po przecinku Archimedes w III wieku przed naszą erą. Określenie ludolfina wzięło się od holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który w XVI wieku podał wartość pi do 20 miejsc po przecinku, a potem do 35. Współczesne komputery obliczają pi do bilionów miejsc po przecinku.

A teraz specjalnie dla Was: konkurs dla uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie:

Co mają ze sobą wspólnego Liczba Pi i Dziadek do Orzechów Czajkowskiego? Aktorka, a prywatnie doktor matematyki Danica McKellar, zaśpiewała fragment liczby π do melodii z „Dziadka do orzechów”, w ramach swojego programu popularyzacji matematyki…….

IDĄC ZA TYM WZORCEM, KAŻDY KTO ZAŚPIEWA ROZWINIĘCIE LICZBY PI DO DOWOLNEJ MELODII I DO 21 MARCA WYŚLE TEN UTWÓR NA ADRES: emilia.szczepaniak@zscku.konin.pl. MOŻE SIĘ SPODZIEWAĆ MIŁEJ NIESPODZIANKI.

A dla rozrywki- plakaty uwieczniające to święto (w wykonaniu uczniów klasy 1I).

Emilia Szczepaniak

Tagi: