Manewry strzeleckie „GODAWIEC” 26.01.2019 r.

Czytasz
1 minutę
Do tej pory przeczytałeś

Manewry strzeleckie „GODAWIEC” 26.01.2019 r.

Luty 06, 2019 - 09:55
Opublikowano w:

W dniu 26 stycznia Jednostka Strzelecka 4111 Poznań-Luboń zorganizowała manewry na terenie opuszczonej bazy rakietowej, której to pozostałości schowane są w głębi lasu w miejscowości Złotniki.

W ramach ćwiczeń powstał ścisły scenariusz działań oraz klimatyczne wprowadzanie historią, która została napisana na potrzeby manewrów.

Do zrealizowania głównej misji manewrów, czyli zabezpieczanie budynku Sztabu polowego oraz terenu w obrębie kilkuset metrów od niego zostały przydzielone 3 jednostki, które działały w jednej koalicji; Jednostka Strzelecka 4150 Konin ZS "Strzelec", Jednostka Strzelecka 4057 Konin oraz część Jednostki Strzeleckiej z Kalisza.
Naszym potencjalnym nieprzyjacielem, który już wcześniej stacjonował na tym terenie, była grupa specjalna Jednostki Strzeleckiej 4111 Poznań-Luboń, na potrzeby manewrów uznawani jako "Serbskie Siły Specjalne".

Oprócz zadania głównego w międzyczasie dostawaliśmy różnego rodzaju zadania dodatkowe. Od wsparcia sił Serbskich oraz ewakuacji rannych poprzez eskortę samochodu z zaopatrzeniem, odbicie personelu posterunku, kończąc na zdobyciu i zniszczeniu przyczółku partyzantów, który znajdował się na wzgórzu.

Większość zadań została zrealizowana, jednak nie wszystkie. Nasz sztab polowy był atakowany notorycznie i nękany przez siły nieprzyjaciela, jednak ani razu nie został zdobyty, dzięki świetnie zorganizowanej obronie. Siły stabilizacyjne musiały opuścić swój przyczółek po zmierzchu na rozkaz dowództwa generalnego z obawy o utratę sił, gdyż partyzanci wtedy byli najbardziej niebezpieczni.

Na szczęście był to tylko scenariusz bojowy przygotowany przez Centrum Szkolenia Podstawowego i Specjalistycznego w Luboniu. Uczestnicy manewrów  mogli się sprawdzić, nauczyć nowych rzeczy, ale i przeżyć wyczerpującą, dającą nowe doświadczenia przygodę.

Odpowiedzialny Janusz Gniewkowski

Zdjęcia:
•Ariel Wiśniewski film: https://youtu.be/2AyYwi91rCw
• Oliwia Rondoś

https://www.facebook.com/js4150koninzss/

JG

Tagi: