Pasja Zwierzęta - wolontariat w schronisku

Czytasz
1 minutę
Do tej pory przeczytałeś

Pasja Zwierzęta - wolontariat w schronisku

Marzec 21, 2021 - 14:06
Opublikowano w:

TALENTY I PASJE #13 - Wiktorii Król z 2LI

Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się 6 lat temu. W październiku 2014 dołączyłam do schroniskowej społeczności. Poznałam tam wiele wartościowych osób, dla których nie jest obojętne życie futrzaków. Na pewno to nie jest miejsce dla ludzi o słabych nerwach. Trafiają tam koty, psy, małe, duże zwierzęta, chore, po różnych wypadkach, odebrane z interwencji. Często zdarzały przypadki, gdzie trafiało do nas zwierzę żywcem jedzone przez pasożyty z wrośniętym łańcuchem w kark i otwartymi ranami. Czasami nie dało się na to patrzeć. Personel schroniska to bardzo miłe, pomocne osoby, a wolontariusze to cudowni ludzie, którzy nieodpłatnie poświęcają swój czas na to, żeby nas wesprzeć psychicznie i fizycznie. Dużo osób myśli, że wolontariat polega tylko na spacerach z pieskami. Nic bardziej mylnego! Oczywiście spacery się w to wliczają, ale dochodzi do tego pielęgnacja (obcinanie pazurów, kąpiele, wyczesywanie sierści), prace porządkowe na terenie schroniska i wokoło (czyszczenie boksów, pomieszczeń z kotami) organizacja różnych akcji na rzecz schroniska oraz najtrudniejsze - praca/ socjalizacja zwierzaka. Trafiają do nas zwierzęta po różnych, traumatycznych przeżyciach. Jedne są bardziej ufne, drugie płochliwe, a inne z kolei przejawiają agresję. Pojawiają się problemy z chodzeniem na smyczy, strach przed ludzkim dotykiem, można by było wymieniać bez końca. Dlatego tak ważne jest to, aby pomagać. Nigdy nie będzie nas za dużo, albo wystarczająca ilość. Każda forma pomocy się liczy.

Jeżeli chcielibyście dołączyć do nas i pomóc naszym podopiecznym:

  • zostań wolontariuszem
  • przynieś karmę zarówno suchą jak i mokrą (lepiej kupić mniej lepszej karmy niż dużą ilość karm marketowych, w przeliczeniu na kilogramy wychodzi podobnie)
  • potrzebujemy także środki czystości (płyny do okien, mopy, środki odkażające)
  • różne artykuły biurowe
  • żwirek dla kotów (najlepiej bentonitowy )
  • smycze i obroże  różnej wielkości