Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich

OWIUHM

Relacja z przebiegu finału III Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich

Grudzień 23, 2017 - 10:35
Opublikowano w:

Sucha Beskidzka, 14 – 15 grudnia 2017 r.

W dniach 14 - 15 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej zorganizowano finał ogólnopolski III Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Do finału zakwalifikowało się 62 najlepszych w kraju uczniów z 40 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W gronie tym znalazł się Marcin Wróbel – uczeń III E Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Batorego w Koninie.

Głównym organizatorem Olimpiady WiUHM jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy.

W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna, w której finaliści rozwiązywali najpierw test w języku polskim oraz zadanie w wybranym języku obcym. Następnie uczestnicy  wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programu komputerowego. W drugim dniu zawodów ogłoszono wyniki etapu praktycznego. Do finału ustnego zakwalifikowano 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. W trakcie części finałowej uczniowie musieli wykazać się przed Jury i publicznością, odpowiadając na pytania z zakresu przedmiotów ekonomicznych i handlowych oraz z zakresu wiedzy ogólnoekonomicznej.  Były w tym również pytania problemowe, zmuszające uczestników do szerszej wypowiedzi oraz krótkie zadania praktyczne. Wiele pytań dotyczyło hasła tegorocznej Olimpiady, które brzmiało "Bankowość – miejsce i rola w gospodarce rynkowej".

Ostatecznie po ustnej części Finału Anna Fajlhauer – uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku Białej zwyciężyła w klasyfikacji indywidualnej III edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Drugie miejsce wywalczyła Kinga Sposób - uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim, a trzecie miejsce zajęła Karolina Lachor - uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Limanowej. W klasyfikacji drużynowej najlepsze wyniki uzyskali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim, a trzecie miejsce w tej rywalizacji wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu

Na zakończenie odbyła się uroczystość, podczas której laureatom, czyli 10 – ciu najlepszym, wręczono nagrody, upominki i dyplomy za zajęcie kolejnych miejsc. Wszyscy uczestnicy finałów otrzymali zaświadczenia, które upoważniają do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie. Podczas części kończącej zawody finałowe zaprezentowała się młodzież Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej, w krótkim, ale ciekawym programie muzycznym. Podczas pobytu w Suchej Beskidzkiej zarówno młodzież jak i opiekunowie mogli zwiedzić miasto, które jest bardzo atrakcyjne turystycznie. W szczególności warto było zobaczyć Zespół Kościelno – Klasztorny, Karczmę „Rzym” oraz Zamek suski zwany „Małym Wawelem”. Wieczorem dla wszystkich chętnych czynny był miejscowy basen z licznymi atrakcjami.

Wszystkim laureatom i finalistom III Olimpiady WiUHM oraz ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opracowanie: Jan Wawrzyniak

Tagi: 

Relacja z przebiegu finału II Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich

Grudzień 20, 2016 - 10:56
Opublikowano w:

Szczecinek, 15 – 16 grudnia 2016 r.

W dniach 15-16 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej we współpracy z Zespołem Szkół Nr 2 w Szczecinku  zorganizowano finał ogólnopolski II Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Do finału zakwalifikowało się 64 najlepszych w kraju uczniów z 41 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W gronie tym znalazła się Daria Witkowska – uczennica klasy IV ET Technikum Ekonomiczno-Turystycznego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Batorego w Koninie.

Głównym organizatorem Olimpiady WiUHM jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy. Patronem naukowym jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie.

W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna, w której finaliści rozwiązywali najpierw test w języku polskim oraz zadanie w wybranym języku obcym. Następnie uczestnicy  wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programu komputerowego. W drugim dniu zawodów ogłoszono wyniki etapu praktycznego. Do finału ustnego zakwalifikowano 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. W trakcie części finałowej uczniowie musieli wykazać się przed Jury i publicznością, odpowiadając na pytania z zakresu przedmiotów ekonomicznych i handlowych oraz z zakresu wiedzy ogólnoekonomicznej.  Były w tym również pytania problemowe, zmuszające uczestników do szerszej wypowiedzi oraz krótkie zadania praktyczne. Wiele pytań dotyczyło hasła tegorocznej Olimpiady, które brzmiało "Handel a gospodarka".

Ostatecznie po ustnej części Finału Michał Mglej – uczeń Zespołu Szkół w Suchej Beskidzkiej został zwycięzcą II Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich zajmując 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Drugie miejsce wywalczył Adrian Końca - uczeń Zespołu Szkół Nr 8 ze Szczecina, a trzecie miejsce zajęła Weronika Wiśniewska - uczennica Zespołu Szkół w Mogilnie. W klasyfikacji drużynowej najlepsze wyniki uzyskali uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Nr 8 w Szczecinie, a trzecie miejsce w tej rywalizacji wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu

Na zakończenie odbyła się uroczystość, podczas której laureatom, czyli 10 – ciu najlepszym, wręczono nagrody, upominki i dyplomy za zajęcie kolejnych miejsc. Wszyscy uczestnicy finałów otrzymali zaświadczenia, które upoważniają do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie. Podczas części kończącej zawody finałowe zaprezentowała się młodzież Zespołu Szkół Nr 1 w Szczecinku, w krótkim, ale ciekawym programie słowno-muzycznym. Podczas pobytu w Szczecinku zarówno młodzież jak i opiekunowie mogli zwiedzić miasto, które jest bardzo atrakcyjne turystycznie, wielu uczestników próbowało sił na uruchomionym już lodowisku, natomiast wszyscy z wielką ciekawością i szczególnym zainteresowaniem zwiedzali bardzo nowoczesne zakłady Kronospan, które są największym producentem materiałów drewnopochodnych  w świecie. Wszystkim laureatom i finalistom II Olimpiady WiUHM oraz ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opracowanie: Jan Wawrzyniak

Tagi: 
ZałącznikRozmiar
PDF icon protokol_koncowy_ii_olimpiada_wiuhm.pdf143.82 KB

RELACJA Z PRZEBIEGU FINAŁU I OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI HANDLOWO-MENEDŻERSKICH

Kwiecień 18, 2016 - 12:03
Opublikowano w:

Kamil Głuchowski – uczeń klasy IV Ea Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Batorego w Koninie ponownie wśród najlepszych w kraju.

W dniach 14-15 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego w Bielsku-Białej zorganizowano finał ogólnopolski I Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Do finału zakwalifikowało się 62 najlepszych w kraju uczniów z 39 szkół ponadgimnazjalnych i z 37 miejscowości. W gronie tym znalazł się Kamil Głuchowski uczeń IV klasy naszego Technikum Ekonomicznego, który powtórzył sukces z roku ubiegłego i ponownie wystąpił w finale ogólnopolskim, zajmując miejsce w drugiej dziesiątce wśród finalistów.   

Głównym organizatorem OWiUHM jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy. Patronem naukowym jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie.
W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna, w której finaliści rozwiązywali najpierw test w języku polskim oraz zadanie w wybranym języku obcym. Następnie uczestnicy  wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programu komputerowego. W drugim dniu zawodów ogłoszono wyniki etapu praktycznego. Do finału ustnego zakwalifikowano 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. W trakcie części finałowej uczniowie musieli wykazać się przed Jury i publicznością odpowiadając na pytania z zakresu przedmiotów ekonomicznych i handlowych. Były w tym również pytania problemowe, zmuszające uczestników do szerszej wypowiedzi oraz krótkie zadania praktyczne. Wiele pytań dotyczyło hasła tegorocznej Olimpiady, które brzmi "Rynek pracy w Polsce – wyzwania, szanse i zagrożenia".

Ostatecznie po ustnej części Finału Zuzanna Kosmala – uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie została zwycięzcą I Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich zajmując 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Drugie miejsce wywalczył Mateusz Płotka - uczeń Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu z Lęborka, a trzecie miejsce zajął Marek Szostek - uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. W klasyfikacji drużynowej najlepsze wyniki uzyskali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy, a trzecie miejsce w tej rywalizacji wywalczyli gospodarze rozgrywek finałowych, czyli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej

Na zakończenie odbyła się uroczysta Gala Finałowa, podczas której laureatom, czyli 10 – ciu najlepszym, wręczono nagrody, upominki i dyplomy za zajęcie kolejnych miejsc. Z wielkim aplauzem zgromadzona na sali publiczność przyjęła występy młodzieży szkolnej w programie słowno-muzycznym oraz występ lokalnego zespołu góralskiego. Wszystkim laureatom i finalistom I Olimpiady WiUHM oraz ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Oprócz zmagań naukowych wszyscy mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca Bielsko-Białej oraz zobaczyć urocze zakątki i zabytki tego pięknego miasta,  a wieczorem uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym przy ognisku. Uczestnicy Olimpiady i ich opiekunowie zostali zakwaterowani w ciekawie położonym hotelu „Dębowiec” tuż pod beskidzką Szyndzielnią.

Opracowanie: Jan Wawrzyniak

Tagi: 
ZałącznikRozmiar
PDF icon wyniki_koncowe_i_olimpiady_wiuhm.pdf527.87 KB

Relacja z XX Turnieju WiUHM

Kwiecień 22, 2015 - 12:09
Opublikowano w:

W dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie odbył się  Finał  XX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.

W koszalińskim finale Turnieju brało udział 64 uczniów z 47 szkół ponadgimnazjalnych, z 42 miast w Polsce wraz z opiekunami i dyrektorami szkół. Finaliści zostali wyłonieni z ponad 2600 uczniów z 96 szkół. Organizatorami głównymi tegorocznego Turnieju było Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie.

Zawody finałowe składały się z dwóch etapów. W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna, w której uczestnicy rozwiązywali najpierw test w języku polskim oraz zadanie w wybranym języku obcym. Następnie uczestnicy przeszli do sal komputerowych, gdzie  wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programów komputerowych. W drugim dniu zawodów ogłoszono wyniki etapu praktycznego.  Do finału ustnego zakwalifikowano 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. W trakcie części finałowej uczniowie musieli wykazać się przed Jury i publicznością odpowiadając na pytania z zakresu ekonomii, podstaw przedsiębiorczości, prawa pracy. Były w tym również pytania problemowe, zmuszające uczestników do szerszej wypowiedzi oraz krótkie zadania praktyczne. Wiele pytań dotyczyło tematu wiodącego tegorocznego Turnieju, czyli zagadnień z zakresu „Podejmowania działalności gospodarczej w aktualnych uwarunkowaniach prawno-ekonomicznych”. 

Ostatecznie po ustnej części Finału ADAM KUCAK – uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej został zwycięzcą XX Turnieju Wiedzy  i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich zajmując 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. W klasyfikacji drużynowej najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Zielonej Góry (szczegółowe wyniki w załączniku).

Oprócz zmagań turniejowych młodzież i opiekunowie mieli okazję zwiedzić Koszalin i zobaczyć najciekawsze obiekty i zabytki tego pięknego miasta. Młodzież i opiekunowie zostali zakwaterowani w ciekawie położonym Ośrodku w Mielnie-Unieściu i dzięki temu była okazja zaczerpnąć powietrza morskiego, zobaczyć Bałtyk i dotknąć naszego, pięknego morza. Szkoda, że było tak zimno i wietrznie.

Sympatyczne przyjęcie uczestników, udany pobyt i wspaniała organizacja zawodów finałowych to zasługa Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i pracowników Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie. Dziękujemy!

 

Wiceprzewodniczący Komitetu Głównego
Turnieju WiUHM
mgr inż. Jan Wawrzyniak

Tagi: 
ZałącznikRozmiar
Microsoft Office document icon wyniki_koncowe_xx_turnieju_wiuhm.doc125.5 KB

Relacja z XIX Turnieju WiUHM

Kwiecień 07, 2014 - 12:14
Opublikowano w:

W dniach 03 – 04 kwietnia 2014 r. w Rzeszowie zakończyły się tegoroczne zmagania najzdolniejszych i najbardziej wszechstronnych uczniów szkół kształcących w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec.

Przemysław Żegnałek z Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie zwyciężył w zawodach centralnych XIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo - Menedżerskich.

Do XIX edycji turnieju zgłoszono 99 szkół ekonomicznych i handlowych z całego kraju. W eliminacjach szkolnych uczestniczyło ponad 2400 uczniów. W II etapie, podczas zawodów okręgowych, spotkało się 392 uczestników z 92 szkół z różnych stron Polski.  W finale centralnym o nagrodę główną walczyło 65 osób. W pierwszym dniu odbył się test i część praktyczna zmagań. Do finału ustnego Komisja Główna Turnieju zakwalifikowała dwunastu uczestników, którzy w drugim dniu zawodów walczyli o miano najlepszego. W ostatecznej rozgrywce wystąpiła piątka najbardziej wszechstronnych zawodników, którzy w wyniku rywalizacji w ścisłym finale zajęli następujące miejsca:

I miejsce - Przemysław Żegnałek z ZS nr 1 w Koszalinie,
II miejsce - Konrad Kwaśniewski z ZSE w Świdnicy,
III miejsce - Łukasz Ofiara z ZSE w Mielcu,
IV miejsce - Damian Smukała z ZSE w Tczewie,
V miejsce - Marek Gargula z ZSE w Nowym Sączu.

Wszyscy laureaci Turnieju (dwanaście osób) otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody  i upominki, przygotowane przez licznych, rzeszowskich sponsorów, a także jednorazowe stypendia ufundowane przez Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych. Finalistom wręczono upominki oraz zaświadczenia, które uprawniają do zwolnienia z części pisemnej lub etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Uczestnicy Turnieju wraz z opiekunami, członkowie Komitetu Głównego oraz zaproszeni goście z pewnością bardzo mile będą wspominać pobyt w Rzeszowie. Wszyscy chętni mogli zwiedzić piękne miasto, poznać jego historię, ale też podziwiać niezwykły rozwój i nowoczesne budownictwo.   Doskonała organizacja finałów, bardzo dobre warunki noclegowe i kulinarne, przyjazna atmosfera i niezwykła gościnność – to zasługa gospodarzy. A więc słowa uznania i podziękowania należą się głównym organizatorom tegorocznych finałów – Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie. 

Współorganizatorami zawodów finałowych turnieju byli: Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych oraz Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Koninie. Patronat naukowy nad turniejem od lat sprawuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie. Cechą charakterystyczną turnieju  jest sprawdzian praktyczny z wykorzystaniem technik informatycznych i programów komputerowych.

mgr inż. Jan Wawrzyniak
wiceprzewodniczący
Komitetu Głównego Turnieju WiUHM

Tagi: